Krapkowicka DWÓJKA ratuje życie

III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Udzielania Pierwszej Pomocy

Ratowaliśmy życie, ale tym razem to była symulacja. Wyniki są jednak rewelacyjne. Wysokie trzecie miejsce w regionie.

„Popularyzowanie idei niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz upowszechnienie wśród młodzieży zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej osobom poszkodowanym w różnych wypadkach” było ideą Ogólnopolskiej Olimpiady Udzielania Pierwszej Pomocy, która odbyła się w Opolu w dniu 05.04.2014r. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach w składzie: Katarzyna Guza, Paulina Tiuchtiej, Hanna Ćwirko, Beniamin Strzelecki i Michał Malinowski z nauczycielką Zofią Żmudą z dużym zaangażowaniem współzawodniczyli w zawodach. Wyprzedziło ich tylko PG ze Strzelec Opolskich oraz PG5 z Opola.Po pokonaniu wszystkich zadań przewidzianych w olimpiadzie śledzili postępowanie ratowników podczas symulacji nieszczęśliwych wypadków jakie mogą spotkać każdego z nas, by w przyszłości bez obaw zapobiec niepotrzebnej śmierci. Ww. olimpiada była przeprowadzona przez ratowników medycznych współpracujących z Opolskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, którzy z zadowoleniem przyglądali się umiejętnościom młodszych kolegów.
„Wierzę, że mój czas poświęcony na naukę i uświadomienie dzieciom dlaczego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przez osoby będące świadkami zdarzenia jeszcze przed przybyciem wykwalifikowanych ratowników nie pójdzie na marne, lecz da szanse przeżycia potencjalnemu poszkodowanemu w przypadku podjęcia natychmiastowej pomocy. Niestety, edukacja z zakresu pierwszej pomocy nie jest wciąż naszą najmocniejszą stroną. Ufam, że poprzez wspólne działania wszystkich organizacji, nie tylko tych związanych ze służbą zdrowia coraz mniej będzie przypadków bezradnego przyglądania się i oczekiwania na lekarza, który przybywa już za późno.” - powiedziała stanowczo Zofia Żmuda, która od lat stara się propagować naukę pierwszej pomocy przedmedycznej wśród społeczności PG 2.