Ratownicy z "Dwójki"

25 kwietnia w Opolu odbył się etap rejonowy II Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych. Tak jak rok temu, wzięła w nim udział ekipa z PG 2 w Krapkowicach. W rozszerzeniu artykułu przybliżamy sylwetki naszych młodych ratowników.

O TURNIEJU

Jak czytamy w Wikipedii: "Pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy przedmedycznej". Te działania z pewnością nie są obce grupie uczniów, która z zaangażowaniem przygotowywała się i wzięła udział w Mistrzostwach.

Podczas turnieju, dziewczęta musiały wykazać się rozległą wiedzą teoretyczną oraz przede wszystkim umiejętnościami praktycznymi - opanowaniem, trzeźwą oceną sytuacji i wykonaniem odpowiednich czynności.

Drużyna z PG 2 zajęła trzecie miejsce w kategorii gimnazjów. Niestety, nie udało się zakwalifikować do kolejnego etapu, ale bez wątpienia była to okazja, aby zdobyć nowe umiejętności i nabyć doświadczenie w zakresie ratowania życia.

JAK NAM POSZŁO

Spytaliśmy się reprezentantów naszej szkoły (na zdjęciu od lewej) oraz opiekun Szkolnego Koła PCK, jak oceniają swój start oraz jakie jest ich podejście do ratownictwa na co dzień.

Zofia Żmuda, opiekun drużyny: "Jestem bardzo dumna z cudownej młodzieży o wielkim sercu oraz wrażliwości na ból i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym. Ufam, że swoją postawą i osiągnięciami zainspirują innych do intensywnej nauki udzielania pierwszej pomocy. Wiem, że »to nie musi się zdarzyć, lecz może i to każdemu z nas, i każdy powinien umieć udzielić pierwszej pomocy zanim pojawi się lekarz«.”

Paulina Tiuchtiej, kapitan drużyny: "Uważam, że olimpiada w znakomity sposób sprawdzała wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Każdej stacji odpowiadał inny przypadek, a my musieliśmy pomóc poszkodowanemu najlepiej, jak tylko potrafimy. Staraliśmy się, jednak stres i surowe oczy sędziów zdecydowały o tym, że zajęliśmy III miejsce. Myślę, że ten fakt nie zdemotywował nas, a wręcz odwrotnie - dał pozytywnego ''kopa''. W końcu człowiek uczy się na własnych błędach.
Jeśli chodzi o temat pierwszej pomocy, mogę powiedzieć, ze interesuje mnie ta forma pomocy w nagłych wypadkach. Ostatnio do listy moich planów na przyszłość dołączyło zostanie ratownikiem medycznym. Lubię pomagać, a praca w karetce to idealna okazja do codziennej styczności z niesieniem pomocy. Świetna sprawa."

Aleksandra Jazłowiecka

Patrycja Mazurkiewicz: "Ratownictwo to rzecz, która – moim zdaniem - jest niezbędna każdej osobie. Uratować życie może każdy. Najważniejszy jest pierwszy moment, pierwsze podejście. Pierwsza pomoc jest dla mnie czymś specjalnym; dzięki niej możemy odznaczyć się czymś na tle innych: pomagać i umieć zrobić coś, czego pierwsza lepsza osoba bałaby się zrobić."

Hanna Ćwirko: "Moim zdaniem, znajomość pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo istotna. Można dzięki niej komuś pomóc, a nawet uratować życie. Zainteresowałam się nią niedawno. Lubię pomagać innym; ciekawi mnie funkcjonowanie ludzkiego ciała, co sprawia, że dobrze się w niej odnajduję. Cieszę się, że mogę brać udział w tego typu wydarzeniach. Uświadamiają nas, jak ważne jest niesienie pomocy."

Anna Haliniak: "Bardzo interesuję się ratownictwem medycznym, sprawia mi to wielką przyjemność. Sytuacje przedstawione podczas Mistrzostw bardzo przypominały rzeczywistość, choć nigdy nie zdarzyło mi się uratować komuś życia naprawdę. Uratować komuś życie to coś niebywałego. Rozumiem, że wiele osób boi się to zrobić, ale to nie jest wytłumaczenie, żeby uciec z miejsca wypadku. Zajęcie 3. miejsca oznacza, że umiemy bardzo dużo, ale niektóre rzeczy jeszcze musimy doszlifować. Ważne, że dobrze się bawiłyśmy i współpracowałyśmy."

Oprócz wymienionych osób, naszej ekipie towarzyszyła grupa uczniów z klas drugich, która przygotowywała się do uczestnictwa w Mistrzostwach w przyszłym roku: Karolina Kiedrowska, Izabela Muszkiet, Magdalena Długosz oraz Michał i Jacek Bochenkowie.

Serdecznie gratulujemy wyniku i mamy nadzieję, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy nigdy nie okaże się potrzebna! Ponadto, zachęcamy wszystkich do udziału w zajęciach w ramach Szkolnego Koła PCK, które odbywają się w naszym gimnazjum.