Zajęcia z prewencji

Za oknem coraz zimniej i rozpoczął się już sezon grzewczy. W tym czasie mieszkańcy szczelnie zamykają swoje mieszkania. Sprzyja to kumulowaniu się tlenku węgla będącego ogromnym zagrożeniem dla życia.
Uczniowie realizujący projekt Gimnazjalny Inkubator Talentów w ramach zajęć z prewencji uczestniczyli w warsztatach "Czad - cichy zabójca". Podczas zajęć przypomniano zagrożenia związane z tlenkiem węgla oraz sposoby zapobiegania tego typu zatruciom. W wyniku zajęć powstały także plakaty prewencyjne.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.