Wycieczka do Krakowa

23 czerwca w ramach projektu „Gimnazjalny Inkubator Talentów” odbyła się wycieczka do dawnej stolicy Polski - Krakowa. Uczestnikami wyjazdu byli  uczennice i uczniowie PG 2, którzy biorą udział w zajęciach z języków obcych, tj. z języka niemieckiego oraz z języka angielskiego.

Będąc  w Krakowie uczniowie zwiedzili Katedrę na Wawelu (miejsce, w którym chowano Królów Polski).  Ogromnym zainteresowaniem cieszył się dzwon Zygmunta, ponieważ według starej legendy spełnia on życzenia. Żaden z uczestników nie przeszedł obok bez dotknięcia go i pomyślenia sobie życzenia. Oprócz tego nasi uczniowie zwiedzili Muzeum  Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Kolejnym punktem programu był pałac Arcybiskupi z „oknem papieskim” oraz Bazylika św. Franciszka z Asyżu.

Na tym dzień się nie skończył!  Cała grupa zobaczyła z bliska Rynek Krakowski, a przy tym sukiennice, wieżę Ratusza, pomnik A. Mickiewicza oraz Rynek główny z Kościołem Mariackim, romańskim kościołem św. Wojciecha i zabytkowymi kamieniczkami.

Spacerując zaś ul. Floriańską z bliska zobaczyliśmy Kamienicę, która była niegdyś domem Jana Matejki  oraz Bramę Floriańską, która znajduje się na końcu ulicy i jest pozostałością po dawnych murach miejskich.  Innym ciekawym punktem wycieczki był Barbakan – który jest pozostałością fortyfikacji miejskich w Krakowie,  a na chwilę obecną jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Uczniowie PG 2 poznali bliżej bardzo ciekawą i piękną historię oraz zabytki Krakowa.  Opiekę nad grupą sprawowały p. Anna Majak, p. Jagoda Makselon oraz p. Katarzyna Dziura. Przewodnikiem grupy była p. Stanisława Bober.