"Spotkanie z herbatą"

Klasy społeczno-medialne 23 października uczestniczyły w lekcji z panem Adamem Taradejna, właścicielem krapkowickiego sklepu "Świat herbaty". Pan Adam opowiedział ciekawą historię początków jej uprawiania.

Uczniowie obu klas - 1 D oraz 2 D byli zachwyceni. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy - mało kto wie, że istnieje nawet niebieska herbata. Ponadto wykład był połączony z degustacją, co wszystkim bardzo przypadło do gustu - uczniowie mogli poznać wiele nowych smaków. Pan Taradejna został pożegnany brawami. Poniżej zamieszczamy wywiad przeprowadzony przez Dominikę Strzelecką z klasy 1 D.

D. S.: Czy sprzedawanie herbaty to tylko praca czy kryje się za tym tez pasja?

A. T.: Niewątpliwie jest to moja pasja. Aby móc dobrze doradzić klientowi, trzeba się na tym znać.

D. S.: Skąd wzięła się ta pasja?

A. T.: Kiedy miałem 13, 14 lat bardzo lubiłem chodzić do lasu i zbierać zioła: melisę i miętę. Zaparzałem je później w domu. Na początku lubiłem szczególnie herbatę zieloną. Później spotkałem ludzi, którzy pokazali mi inne rodzaje herbat. Otwierając sklep, mogłem połączyć przyjemne z pożytecznym. Prowadzę go od 2001 roku i posiadam w nim ponad 200 herbat.

D. S.:Jaka jest pana ulubiona herbata? Jaką pije pan na co dzień?

A. T.: Mam kilka ulubionych herbat: czarna darjeeling, herbata z Nepalu i chińska. Piję je bardzo często.

D. S.: Jaka jest najdziwniejsza herbata jaką pan pił?

A. T.: Piłem herbatę wędzoną. Podczas jej picia czuje się smak boczku, ponieważ jest ona suszona w dymie z sosen. Miałem także okazję spróbować herbatę himalajską, którą pije się na tłusto, z masłem.

D. S.: Czy herbatę powinno się słodzić?

A. T.: Nie powinno się słodzić herbaty. Jeżeli już się ktoś na to decyduje, nie polecam cukru białego, tylko kandyzowany lub miód. Herbaty bardzo dobrze smakują z konfiturami.

D. S.: Czym interesuje się Pan poza herbatami?

A. T.: Interesuję się muzyką jazzową i klasyczną. Uprawiam sport: turystykę górską, jeżdżę rowerem - czasami nawet na bardzo długie wycieczki. Często wybieram się na piesze wędrówki. Ogólnie lubię zwiedzać. Oczywiście na każdą wędrówkę zabieram herbatę. Oprócz tego maluję. Malując, także piję herbatę.

Dziękujemy za wywiad i jeszcze raz dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły!