Praca strażaka jest niebezpieczna ale pasjonująca

Uczennica klasy IIIc Aleksandra Czarnik, w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Strażaka spotkała się ze strażakami z kórnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej i przeprowadziła z nimi ciekawą rozmowę. Czytając jej zapis poznacie wiele faktów o ciekawej i niebezpiecznej pracy strażaka. Zapraszamy do lektury.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Strażaka postanowiłam odwiedzić kórnicką remizę i porozmawiać z pracującymi tam strażakami.

Aleksandra Czarnik: Dlaczego zostaliście Panowie strażakami?
Z zainteresowania i pasji. Jest to trudna i niebezpieczna praca, jednak ją bardzo lubimy.

A.C.: Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry strażak?
Powinien być męski, odważny, mieć zdolność do poświęceń. Wymaganą cechą strażaka jest hart ducha, sprawność fizyczna oraz wytrwałość. Bardzo ważna jest także umiejętność pracy w zespole. Strażak musi umieć działać w trudnych warunkach, takich, które wymagają napięcia wszystkich sił fizycznych i psychicznych. Strażak powinien być także koleżeński wobec starszych jak również podwładnych i młodszych kolegów.

A.C.: Czy gaszenie pożarów to jedyne zadanie strażaków? Jakie jeszcze zadania spełniają strażacy?
Pożary to jedno z wielu zadań strażaka. W dzisiejszych czasach jesteśmy wzywani do praktycznie każdego zdarzenia. Bywają one bardzo różne, od wypadku na drodze, przez rozlaną niebezpieczną plamę oleju na jezdni,  po usuwanie gniazda szerszeni. OSP pełni także funkcję wychowawczą, kulturalną i integrującą lokalną społeczność.

A.C.: Jak wygląda zwykły dzień pracy w straży?
Każdy z nas oprócz pracy strażaka ma inną pracę zawodową.  W wolnym czasie w remizie wykonujemy remonty, które sami możemy przeprowadzić. Ponadto sprawdzamy stan wozu strażackiego, przeprowadzamy konserwacje i kontrole sprzętu oraz wykonujemy inne bieżące prace.

A.C.: Jak strażacy zawiadamiani są o zdarzeniu?
Najpopularniejszym sposobem jest syrena, która jest umieszczona na remizie albo obok niej. Alarm z syreny słyszany jest w całej okolicy. Dostajemy też wezwania przez peagery lub smsem. Gdy usłyszymy alarm, to jak najszybciej musimy dostać się do remizy.

A.C.: Ile z reguły macie wezwań w roku?
Najmniejsza liczba wezwań to 15 a największa 35.

Praca strażaka jest ciężka i bardzo niebezpieczna ale za to zapewnia ogromne wrażenia.

A.C.: Czym różnią się wezwania zimowe od tych w lecie?
Często ciężkie zimowe warunki na drodze nie pozwalają nam na szybki dostęp do miejsca wypadku. Trzeba także chronić pompy przed zamarznięciem.

A.C.: Jak powinien zachować się człowiek, który zauważył pożar?
Powinien natychmiast zaalarmować inne osoby znajdujące się  w strefie zagrożenia ale tak, aby nie powodować paniki. Następnie oczywiście musi zawiadomić nas.

A.C.: Spotkali się Panowie z fałszywymi alarmami? Jakie konsekwencje niosą ze sobą fałszywe alarmy?
Z fałszywymi alarmami spotykamy się dwa razy na dziesięć lat. Za zgłoszenie fałszywego alarmu ponosi się karę pieniężną i nie jest to mała suma. Może ona wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Sprawcy fałszywych alarmów zawsze są wykrywani.

A.C.: Czy w pracy strażaka zdarzają się zabawne sytuacje? Jeśli tak to jakie pamiętacie?
Wiem, że zdarzają się takie sytuacje jak np. wezwanie do wystraszonego kota, który wszedł na wysokie drzewo i nie umie z niego zejść. Kiedy przyjeżdża straż, to zadowolony kot, jak gdyby nigdy nic siedzi już spokojnie na ziemi. Nam jednak się jeszcze coś takiego nie przydarzyło.

A.C.: Jaka jest różnica między Zawodową Strażą Pożarną a Ochotniczą?
Zawodowa Straż Pożarna ma więcej ludzi, którzy też są lepiej wyszkoleni. Posiada ona także lepszy sprzęt. Często zawodowi strażacy szybciej od nas docierają na miejsce wypadku.

A.C.: Czy w czasach Internetu młodzi ludzie  garną się do OSP, czy jest ich coraz mniej?
Zainteresowanie wciąż jest duże. Od 2000 roku były około trzy wstąpienia do OSP rocznie natomiast w 2014 roku mamy już dziesięć nowych osób do wyszkolenia.

A.C.: 4 maja w niedziele obchodzony będzie międzynarodowy Dzień Strażaka jak będą  go Panowie obchodzić?
Ten dzień będziemy świętować już w sobotę 3 maja. Rozpoczniemy go mszą świętą a następnie urządzimy piknik strażacki.

A.C.: Dziękuję za rozmowę i życzę tyle powrotów ile wyjazdów na akcje.

Jednostka OSP w Kórnicy należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczczego.