Z wizytą w cerkwi i Humanitarium

Po raz kolejny w naszej szkole tradycji stało się zadość. Aby przełamać szkolną rutynę, klasy I D, E i F udały się do Wrocławia, aby zdobyć „u źródeł” informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie i historii.

Ważnym zagadnieniem wartym poznawania są kwestie mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych. Dogłębne zrozumienie ich sprzyja kształtowaniu postaw tolerancji i życzliwości, odsuwa widmo ksenofobii i uprzedzeń. Najlepszą metodą na przełamywanie stereotypów są bezpośrednie spotkania. Młodzież z naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji we wrocławskiej cerkwi pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego. Ksiądz prowadzący spotkanie objaśnił uczniom historię i istotę prawosławia, zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice między wyznaniami prawosławnym i katolickim, odpowiedział też na pytania uczniów. Mogli oni podziwiać wspaniały ikonostas, freski i ikony charakterystyczne dla wystroju cerkwi. Spotkania takie są dobrym sposobem na wzbudzenie ciekawości wobec wszystkiego, co inne, a dobrze poznane przestaje budzić obawy.

Nagrodą za pilną naukę była część rozrywkowa – zgodnie z tradycją w tym zakresie uczniowie spędzili godzinę w kręgielni, ciesząc się aktywnością fizyczną, rywalizacją i świetną zabawą.

Wizyta w Humanitarium była połączeniem edukacji z rozrywką, w nietuzinkowy sposób uczniowie zostali wprowadzeni w świat dźwięku i muzyki. Poprzez działania praktyczne, twórcze, zależące od inwencji ucznia, możliwe były różnorodne eksperymenty z dźwiękami i ich modyfikowaniem.

Wycieczki tego typu zdają egzamin i z niecierpliwością czekamy na kolejne!