Teatr Dell'arte w PG2

W ostatni czwartek w naszej szkole odbył ciekawy się spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. "Nibylandia", przygotowany przez aktorów teatru Dell'arte.

Uczennicom z kółka reporterskiego udało się przeprowadzić krótki wywiad z Dariuszem Różańskim, jednym z aktorów.

Wiktoria Jasik: Jak się panowie nazywają?

Dariusz Różański: Nazywam się Dariusz Różański, a mój kolega to Andrzej Skiba.

W.J: Skąd panowie przyjechali?

D.R: Przybyliśmy z niedaleka – Opola.

W.J: Od jak dawna panowie występują?

D.R: Gramy od 25 lat, czyli dosyć długo.

W.J: Jak długo przygotowują się panowie do występu?

D.R: Około dwóch, trzech miesięcy. W tym czasie opracowujemy scenariusz. Potrzebny jest oczywiście czas na przygotowanie strojów, rekwizytów oraz dekoracji. Wtedy odbywają się także próby.

W.J: Czy satysfakcjonuje panów ta praca? Traktują ją panowie jako swoje powołanie?

D.R: Zdecydowanie tak. Gdybyśmy myśleli w inny sposób, nie robilibyśmy tego. Teatr nie może istnieć bez pasji, ponieważ wtedy nie byłyby tworzone świetne przedstawienia, a aktorzy graliby byle jak. Scena i widzowie, którzy na nas patrzą są dla nas czymś w rodzaju chleba.

W.J: Skąd pomysł na przedstawienie?

D.R: Z głowy (śmiech). Jest to autorska sztuka. Zawarliśmy w niej obserwowaną rzeczywistość.

W.J: Co panowie chcieli osiągnąć, pokazując nam to w takiej formie?

D.R: Chcieliśmy pokazać, co dzieje się w domach, gdzie panuje przemoc i alkoholizm, gdyż jest ich teraz bardzo wiele, a takie rodziny można spotkać właściwie wszędzie. To ogromny problem naszych czasów, dlatego powinniśmy być na to uczulani tak szybko, jak to możliwe. Chcieliśmy też dać wskazówkę, gdzie możecie szukać pomocy w razie problemów.

W.J: Jak się panom pracowało z młodzieżą Publicznego Gimnazjum Nr 2?

D.R: Pracowało nam się super. Spektakl przebiegł bardzo dobrze, bez problemów. Niezwykle ucieszyła nas odwaga i aktywność uczniów.

W.J: Czy panowie uważają, że przesłanie zostało odpowiednio odebrane?

D.R: Myślę, że tak. A wy, czy była dla was zrozumiała?

W.J: Owszem, naszym zdaniem jak najbardziej. Uczniowie byli wyjątkowo skupieni. Jak mógłby pan opisać życie aktora?

D.R: Tak jak zwykłe życie, nie jest niczym wyjątkowym. Samo granie jest niesamowite. Mamy swoje rodziny, dzieci. Uczestniczymy w próbach, jeździmy w trasy, występujemy w okolicach Opola. Ja po prostu wstaję rano, myję zęby, odwożę dziecko do szkoły, jeżeli zdążę, a następnie udaję się do pracy, którą jest teatr.

W.J: Dziękujemy za ciekawą rozmowę.

D.R: Ja również dziękuję.