Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon
  • Szkoła zapewnia uczniom optymalne warunki nauki, rozwoju zainteresowań, kształtowania osobowości oraz planowania przyszłości. Nasze gimnazjum to placówka przystosowana dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
  • PG2 dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Wciąż unowocześniane są pracownie przedmiotowe, w każdej z nich znajduje się nowoczesna tablica multimedialna. W całej szkole jest wi-fi.
  • Przyjdź do nas! Z nami przeżyjesz niezapomniane przygody w trakcie wycieczek, rajdów, wizyt w muzeach, kinach, teatrach. Samorząd uczniowski organizuje także wiele atrakcji.
  • Na WF uczniowie korzystają z hali sportowej, sali gimnastycznej, siłowni i boisk oraz z zajęć na basenie. Szkolne drużyny sportowe osiągają wysokie wyniki w różnych zawodach. W planach jest rozbudowa nowoczesnego kompleksu boisk sportowych.
  • PG2 to szkoła z tradycjami, kultywująca ideały i wartości patriotyczne. W 2011 obchodziliśmy jubileusz 50 lat.

Apel uczniów prz Pomniku Powstańców Śląskich

W tym roku obchodzimy 95 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się z 2 na 3 maja 1921 r.
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat opiekują się Pomnikiem Powstańców Śląskich na cmentarzu w Krapkowicach. Tradycją szkoły jest również apel przy pomniku, który odbywa się w pierwszych dniach maja, a w którym uczestniczą uczniowie klas III – wszak patronami PG nr 2 są Powstańcy Śląscy.
Warto również wspomnieć, że w tym roku szkolnym minęło 10 lat od odnowienia pomnika, bowiem dokonano tego z inicjatywy pana Henryka Długosza i dyrektora naszej szkoły pana Antoniego Chlipały w roku szkolnym 2005/2006.

6 maja uczniowie zgromadzili się więc przy pomniku, by uczcić pamięć swych patronów minutą ciszy i zapalić znicze.
Najpierw wszakże wysłuchali krótkiego przemówienia, w którym przypomniano im historię wszystkich trzech powstań śląskich i ich znaczenie – – w szczególności trzeciego z nich, które w najistotniejszy sposób wpłynęło na ukształtowanie się granicy polsko-niemieckiej odrodzonej II Rzeczpospolitej; przypomniano ważne postacie, w szczególności Wojciecha Korfantego, a także istotne miejsca walk, zwłaszcza Górę Św. Anny; przypomniano im również, iż rocznica wybuchu III powstania nie jest  jedyną ważną rocznicą w kalendarium majowym.
Bowiem 3 maja obchodziliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji
3 Maja – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesnej ustawę zasadniczej, będącą zwieńczeniem działalności Sejmu Wielkiego. Natomiast 71 lat temu, 8 maja, zakończyła się
w Europie największa i najkrwawsza z dotychczasowych wojen – II wojna światowa. Zaś 9 maja obchodzimy kolejne ważne święto – Dzień Europy, czyli „urodziny Unii Europejskiej”. Tego dnia, w roku 1950, minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił w swoim przemówieniu idee stanowiące podstawę do stworzenia obecnej Unii Europejskiej, do której Polska wstąpiła 12 lat temu –– 1 maja 2004 r.
Podsumowaniem apelu były słowa:
Pamiętajmy o naszych patronach, a także o tych wszystkich, dla których tak ważne były wolność i prawa człowieka. Należy wspominać o ważnych wydarzeniach historycznych, bowiem, jak powiedział już prawie dwa i pół tysiąca lat temu ateński historyk Tukidydes ”Narody tracąc pamięć, tracą życie”.

Publiczne Gimnazjum nr 2

ul. Kwiatowa 7
47-300 Krapkowice
tel. 77 466 13 33
pg2@krapkowice.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Materiały do publikacji proszę przesyłać na adres:
lukhend2@eszkola.opolskie.pl

 

Redakcja strony