Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon
  • Szkoła zapewnia uczniom optymalne warunki nauki, rozwoju zainteresowań, kształtowania osobowości oraz planowania przyszłości. Nasze gimnazjum to placówka przystosowana dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
  • PG2 dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Wciąż unowocześniane są pracownie przedmiotowe, w każdej z nich znajduje się nowoczesna tablica multimedialna. W całej szkole jest wi-fi.
  • Przyjdź do nas! Z nami przeżyjesz niezapomniane przygody w trakcie wycieczek, rajdów, wizyt w muzeach, kinach, teatrach. Samorząd uczniowski organizuje także wiele atrakcji.
  • Na WF uczniowie korzystają z hali sportowej, sali gimnastycznej, siłowni i boisk oraz z zajęć na basenie. Szkolne drużyny sportowe osiągają wysokie wyniki w różnych zawodach. W planach jest rozbudowa nowoczesnego kompleksu boisk sportowych.
  • PG2 to szkoła z tradycjami, kultywująca ideały i wartości patriotyczne. W 2011 obchodziliśmy jubileusz 50 lat.

Boże Narodzenie wedle śląskiej tradycji …

Tradycyjnie pod koniec grudnia w naszej szkole odbyły się jasełka Bożonarodzeniowe.  W tym roku były one wyjątkowe … Klasa 3f przygotowała je po śląsku. Uczniowie wcielili się w rolę aniołów. Na scenie pojawili się m.in. archanioł śląski, archanioł polski, anioł od porządków, dekoracji, anioł pesymista, niemiecki,  głodomorek i wielu innych. To właśnie oni przybliżyli tradycję i zwyczaje obchodzenia Bożego Narodzenia na Śląsku – pokazali ważne i nieodłączne elementy, oraz ich wielowiekową historię.

Należą m.in. „krisbaum” – choinka i jej strojenie „glaskulami”, „strojnymi ketami” i szpicem, która narodziła się w Alzacji, a na Śląsk trafiła w XIX wieku. Oprócz tego była też „podłaźniczka”, której tyrozki już żoden w chłupie ni moł . Ponadto aniołowie wspomnieli o „adwentskrancu” i  „kercach”, które symbolizują  czas adwentu. 

Wspomniano też o świątecznym stole wigilijnym, bez którego nie ma świąt, a przy którym zostawia się dodatkowe miejsce z „talyrzym” dla przypadkowego „wandrusa”. Aniołowie wspomnieli o potrawach wigilijnych - na śląskiej wigilii „baje kapusta z grocham i smażonoł ryba, siemiyniotka, grzibonka, moczka, a także makówki, kołołcz i kompot z suszków”.  

A kiedy pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie wszyscy zasiadają do stołu. Najpierw się „rzykoł” (modli), a „łojciec” czyta ”bajtlom” ewangelię o „narodzyniu Ponbóczka”. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem wigilijnym, który symbolizuje pokój i pojednanie. 

Tym o to miłym akcentem aniołowie z klasy 3f pokazali śląską tradycję Bożego narodzenia…  

Po przedstawieniu jasełek uczniowie naszego gimnazjum stworzyli szkolną orkiestrę i zagrali kilka świątecznych utworów.

 Dziękujemy wszystkim osobom za ogromne zaangażowanie i wkład w przygotowania do jasełek, a w szczególności klasie 3f oraz wychowawcy p. Annie Majak. Za dodatkową pomoc klasie 1a oraz wychowawcy p. Jagodzie Makselon, a także klasie 1f i wychowawcy p. Małgorzacie Salamon – Haliniak.                

Ponadto dziękujemy uczennicom z klasy 3e Nikoli Czyż i Dianie Mojza za pomoc na stołówce oraz Dominikowi Mozritz  z klasy 3f za oprawę wizualną na scenie.

Przy okazji zbliżających się Świąt życzymy wszystkim zdrowych, błogosławionych i spędzonych w miłej atmosferze, w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia. 

 

Publiczne Gimnazjum nr 2

ul. Kwiatowa 7
47-300 Krapkowice
tel. 77 466 13 33
pg2@krapkowice.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Materiały do publikacji proszę przesyłać na adres:
lukhend2@eszkola.opolskie.pl

 

Redakcja strony