Cudzoziemiec to też ja

O tym, że wiele nas łączy z ludźmi zamieszkującymi nawet bardzo odległe zakątki świata, mogli się przekonać nasi uczniowie, którzy 13 listopada 2015 roku wzięli udział w warsztatach międzykulturowych w języku polskim i angielskim „Defamiliarise ourselves with the familiar/ familiarise ourselves with the strange”. Organizatorem warsztatów był Michał Wanke, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego, który wraz ze swoimi studentami postanowił przybliżyć gimnazjalistom inne kultury.

Studenci z Ukrainy, Turcji, Grecji, Pakistanu i Afganistanu opowiadali młodszym kolegom i koleżankom o swoich krajach. Gimnazjaliści mogli poznać historię, zwyczaje, kuchnię, system edukacji, religię poszczególnych państw. Doskonalili również swój angielski, gdyż cudzoziemcy mówili do nich w tym właśnie języku. Gimnazjaliści mieli okazję zadawać pytania, dzięki czemu ich ciekawość została w pełni zaspokojona. Atrakcją warsztatów były ozdobne tatuaże wykonane henną, które studentki robiły chętnym dziewczętom.

Warsztaty należy ocenić bardzo wysoko. Zostały starannie przygotowane i dobrze przeprowadzone, a ich przesłanie – bezcenne. Młodzież gimnazjalna przekonała się, że cudzoziemiec nie różni się znacząco od nas samych, a opieranie swoich poglądów jedynie na stereotypach, jest błędne.