Podróż ku Niepodległości

Biel i czerwień, Józef Piłsudski, Legiony Polskie to nieodłączne symbole narodowego święta, pojawiające się co roku, wraz z każdą kolejną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zabrakło ich także 12 listopada w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach na uroczystym apelu upamiętniającym 97 rocznicę wskrzeszenia naszej Ojczyzny po długich latach niewoli.

Aby skłonić zebranych do głębszej refleksji nad znaczeniem obchodzonej rocznicy, grupa uczniów, którzy przygotowali apel, zaprosiła wszystkich we wspólną podróż po niełatwych, krętych ścieżkach polskiej historii, zawsze jednak wiodących ku niepodległości. Nadine Gregor (I a), Michalina Bujak i Karolina Musz (II d) snuły opowieść o trudnych losach naszej ojczyzny, poczynając od utraty niepodległego państwa w XVIII wieku, poprzez liczne próby ocalenia, a potem odzyskania suwerenności i państwowości polskiej na drodze politycznej i militarnej, na 11 listopada 1918 roku kończąc. Wtedy to Polacy zyskali możliwość podjęcia trudnego i pięknego dzieła odbudowy wolnej Ojczyzny.

Szkolny zespół wokalny ilustrował tę nietypową lekcję historii pieśniami patriotycznymi, a dopełnieniem podróży przez dzieje Polski była scenografia. Dzieło rąk wielu uczniów wiodło widzów poprzez kolejne etapy dziejowej wędrówki ku końcowej stacji Niepodległość. Piękne, wzruszające wiersze recytowane przez Olę Sobótkę (II d) oraz słowa Naczelnika Piłsudskiego przytoczone przez Michała Duszaka (I c) stanowiły klamrę spinającą widowisko. Inscenizacja dostarczyła uczniom zarówno okazji do powtórki z historii, jak i do wzruszeń natury artystycznej.

Występ został opracowany i przygotowany pod kierunkiem nauczycielek historii Olgi Żur i Beaty Kurdzielewicz. O oprawę muzyczną zadbał pan Józef Gielnik, a w dopracowaniu scenografii pomagała pani Joanna Cebula.