Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon
  • Szkoła zapewnia uczniom optymalne warunki nauki, rozwoju zainteresowań, kształtowania osobowości oraz planowania przyszłości. Nasze gimnazjum to placówka przystosowana dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
  • PG2 dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Wciąż unowocześniane są pracownie przedmiotowe, w każdej z nich znajduje się nowoczesna tablica multimedialna. W całej szkole jest wi-fi.
  • Przyjdź do nas! Z nami przeżyjesz niezapomniane przygody w trakcie wycieczek, rajdów, wizyt w muzeach, kinach, teatrach. Samorząd uczniowski organizuje także wiele atrakcji.
  • Na WF uczniowie korzystają z hali sportowej, sali gimnastycznej, siłowni i boisk oraz z zajęć na basenie. Szkolne drużyny sportowe osiągają wysokie wyniki w różnych zawodach. W planach jest rozbudowa nowoczesnego kompleksu boisk sportowych.
  • PG2 to szkoła z tradycjami, kultywująca ideały i wartości patriotyczne. W 2011 obchodziliśmy jubileusz 50 lat.

Tak wiele nas łączy

W dniach od 10.06. do 18. 06. br. w naszej szkole trwała wymiana młodzieży polsko – niemieckiej. Jak już wcześniej wspomniano uczniowie naszej szkoły gościli osoby ze szkoły  Marion – Dönhoff Realschule Wissen.

 Przez cały ten czas uczniowie z Polski i Niemiec wspólnie integrowali się oraz poznawali historię, kulturę i tradycje naszego regionu i kraju.  W programie wymiany było bardzo wiele miłych i ciekawych atrakcji. Już na początku zapoznano się z historią naszego miasta – uczestnicy wysłuchali krótkiej historii o zamku, baszcie i pozostałościach muru. Mieli też okazję zobaczyć jak wytwarza się papier i sami próbowali go wyrobić. Oprócz tego wszyscy z uwagą słuchali historii kościoła św. Mikołaja – przy tej okazji bardzo serdecznie dziękujemy ks. proboszczowi Edgardowi Loch, który oprowadził i przedstawił bliżej zarys historyczny kościoła i tutejszej parafii.
Ponadto polscy i niemieccy uczniowie wybrali się na wycieczkę do Opola. Tam też zwiedzili starówkę i katedrę. Spacerowali też po ogrodzie Uniwersytetu Opolskiego.  Ten dzień nie zakończył się tak szybko. Największą atrakcją okazała się wyprawa do zoo. Uczniowie byli zachwyceni tak dużą ilością i różnorodnością zwierząt w ogrodzie zoologicznym.
  Bardzo duże wrażenie zrobił na wszystkich zamek i park w Mosznej. Wiele osób zachwyciła przepięknie utrzymana architektura oraz ostateczny kształt zamku – 99 wież i 365 pomieszczeń.  Podopieczni z zaciekawieniem wysłuchiwali opowiadań i legend przewodnika.
W czasie weekendu nasza grupa zwiedziła Wrocław i Kraków. Oba te miasta urzekły wszystkich, a konkretnie rynki obu miast. Będąc w Krakowie przemieszczaliśmy się w małych grupach melexami. Jeździliśmy po Starym Mieście i dzielnicy Kazimierza słuchając wielu ciekawostek i historii.
Na tym dzień się nie skończył, ponieważ nasza grupa przyjrzała się z bliska Katedrze Wawelskiej. Dużym zaciekawieniem cieszył się dzwon Zygmunt. Według legendy Dzwon Zygmunta spełnia życzenia. Nikt z grupy nie przeszedł bez dotknięcia go i pomyślenia w skupieniu życzenia. Na koniec zwiedzania wszyscy przeszli do podziemi Katedry Wawelskiej, aby zobaczyć grobowce królewskie. Przy tym wspomniano też o sarkofagu pary prezydenckiej poległej w 2010 r.
 We Wrocławiu nie obyło się bez oglądania wrocławskiej fontanny przy hali stulecia.
  Oprócz tychże historycznych, zabytkowych miast uczestnicy wymiany poznali jeszcze wiele pięknych okolic oraz ich aspekty kulturowo – historyczne. Do tych miejsc zaliczało się Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach oraz Góra św. Anny – tam też zwiedzano bazylikę i pomnik Powstańców Śląskich.
Warto wspomnieć, że oprócz napiętego planu młodzież miała też wiele innych atrakcji – wyjście na kręgle, zjazdy na torze saneczkowym, wspólne grillowanie i granie w piłkę nożną i siatkową.
Młodzież choć trochę zmęczona była bardzo zadowolona.
Ostatniego dnia pożegnaliśmy naszych zachodnich sąsiadów na lotnisku we Wrocławiu.
Te pełne pozytywnej energii wrażenia, których doznali uczniowie polscy i niemieccy utrwalą się na zawsze. I tak też będziemy wspominać tegoroczną przygodę z wymianą. Teraz z niecierpliwością czekamy na następną fascynującą przygodę z naszymi partnerami z Wissen.

 

Tekst napisały: Anna Majak, Irena Majcherczyk, Jagoda Makselon.

Publiczne Gimnazjum nr 2

ul. Kwiatowa 7
47-300 Krapkowice
tel. 77 466 13 33
pg2@krapkowice.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Materiały do publikacji proszę przesyłać na adres:
lukhend2@eszkola.opolskie.pl

 

Redakcja strony