3 dni w grodzie Kopernika

Nastał maj, zbliża się koniec roku szkolnego, a to znak, że czas wyruszać na szkolne wycieczki. Jaki jest najlepszy przepis na udaną wyprawę dla gimnazjalistów? Ciekawe miejsce, trochę zwiedzania, nieszablonowe zajęcia edukacyjne i dużo dobrej zabawy! W dniach 28 – 30 maja 2014 uczniowie klas drugich A, B, C i E naszego gimnazjum pod opieką pań Anny Warzechy, Ewy Broniszewskiej, Beaty Kurdzielewicz, pana Łukasza Hendzla oraz przewodnika z biura podróży pana Stanisława wyruszyli na wycieczkę z zamiarem realizacji tych założeń.

Celem wycieczki był Toruń, miasto założone ongiś przez Krzyżaków, ale nierozerwalnie związane z Polską i naszą historią. Zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak  od odwiedzin w pobliskim Ciechocinku, słynnym mieście uzdrowiskowym i miejscu organizacji ciekawych imprez kulturalnych. Mimo chmur i chłodu, spacer po pięknym parku był bardzo przyjemny, a widok imponujących tężni zrobił na wszystkich wrażenie. Wizytę w Toruniu, grodzie najsłynniejszego w dziejach astronoma, można było rozpocząć tylko w jeden sposób – seansem w Planetarium, gdzie udaliśmy się w podróż w czasie i przestrzeni. Była to niezwykła powtórka wiedzy na temat historii Kosmosu, Układu Słonecznego i Ziemi.
Podczas zwiedzania Torunia uczniowie mieli okazję do zapoznania się z zabytkami Starego i Nowego Miasta (warto pamiętać, ze średniowieczny zespół staromiejski wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), a także podziwiać panoramę Torunia z wieży Ratusza staromiejskiego, a w ostatni dzień z pokładu statku wycieczkowego podczas rejsu po Wiśle.
Toruń to oczywiście także pierniki i liczne legendy związane z historią miasta. Tajniki wypieku słynnych toruńskich słodkości gimnazjaliści poznali w Muzeum Piernika, gdzie mieli okazję osobiście uczestniczyć w przygotowaniu  i wypiekaniu pierników. Ich wysiłki zostały wynagrodzone specjalnymi dyplomami czeladniczymi. Podróż w świecie legend była okazją do dobrej zabawy, gdyż uczniowie wcielali się w postaci ze starych opowieści i odgrywali mini – scenki z nimi związane. W obu miejscach przewodnikami byli niezwykle bezpośredni, mili i żywiołowi młodzi ludzie, z entuzjazmem zapraszający do uczestnictwa w zabawie.
Nawet w czasie wycieczki nie można zapominać o nauce, ale w nieco innym wydaniu.            W Centrum Chemii w Małej Skali uczniowie mieli szansę na powtórkę z chemii – przed wystawianiem ocen jak znalazł! – przy czym każdy osobiście mógł weryfikować wiedzę w formie praktycznych eksperymentów w czasie dwugodzinnych warsztatów.
Czas wolny, spędzany w malowniczo położonym na terenie stadniny koni  pensjonacie, był okazją do rozmów w gronie koleżeńskim i chwil beztroski i relaksu przed ostatnim etapem nauki w bieżącym roku szkolnym.
Wyprawę zakończyliśmy solidną dawką sportu – w Uniejowie część uczniów spędziła czas na basenie, pławiąc się w wodach ze źródeł termalnych, a część dobrze się bawiła na kręgielni.
Wypoczęci, pełni wrażeń,  z zapasem  energii do dalszej pracy, uczniowie PG 2 powrócili do domów w piątkowy wieczór.